Czy Twoja firma musi złożyć sprawozdanie BDO? A jeśli tak – czy jesteś pewien, że zrobisz to prawidłowo i na czas? Źle przygotowany dokument lub jego brak naraża Cię na wysokie kary i kontrole. Zobacz, jakie informacje muszą znaleźć się w sprawozdaniu i co zrobić, by mieć czyste sumienie i czyste konto.
Sprawozdanie BDO (Baza Danych Odpadowych) to dokument składany przez niektórych przedsiębiorców wytwarzających i/lub gospodarujących odpadami. Spójrzmy na szczegóły.
Kto musi złożyć sprawozdanie BDO?
Obowiązek złożenia sprawozdania mają:
- wytwórcy zobowiązani do prowadzenia ewidencji odpadów, w tym m.in. podmioty świadczące usługi w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów,
- pierwotni i wtórni wytwórcy odpadów,
- podmioty prowadzące działalność polegającą na gospodarowaniu odpadami zobowiązane do prowadzenia ewidencji odpadów,
- podmioty prowadzące działalność polegającą na wydobywaniu odpadów ze składowiska lub ze zwałowiska odpadów,
- przedsiębiorcy prowadzący stacje demontażu pojazdów.
Brak złożenia sprawozdania BDO w terminie grozi grzywną (do 5000 zł), a w skrajnych przypadkach kary pieniężne mogą sięgnąć nawet 1 mln złotych. Warto skorzystać z pomocy specjalistów – Biuro Realizacji Ochrony Środowiska pomaga przygotować sprawozdanie BDO – i uniknąć konsekwencji.
Termin i miejsce składania sprawozdania
Sprawozdanie BDO należy złożyć elektronicznie do 15 marca roku następującego po roku sprawozdawczym, za pomocą indywidualnego konta w systemie baza danych o odpadach.
Dokument składa się do marszałka województwa właściwego ze względu na miejsce wytwarzania, zbierania lub przetwarzania odpadów. Działalność prowadzona jest na terenie kilku województw? Sprawozdanie wysyłamy do wszystkich marszałków.
Co ważne, podmioty, które nie wytworzyły odpadów, nie przetwarzały ich lub nie wprowadzały do obrotu produktów i opakowań oraz odpadów z nich powstających, nie muszą składać tzw. sprawozdań zerowych.
Przygotowanie danych do sprawozdania
W rocznym sprawozdaniu o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami uwzględnia się m.in.:
- dane identyfikujące podmiot, w tym numer rejestrowy, imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, adres zamieszkania/siedziby, NIP,
- orientacyjny zakres informacji szczegółowych – zależy on od kategorii przedsiębiorcy i rodzaju wprowadzanych odpadów, to np. masa i rodzaje odpadów oraz sposób gospodarowania odpadami.
Uwaga! Szczegółowy zakres informacji, które należy umieścić w sprawozdaniu, znajdziemy w systemie BDO po zalogowaniu na swoje konto.